2024. december 31-éig kell bejelenteni az új nyomtatványon a globális minimumadó-kötelezettséget
A globális minimumadó által érintett belföldi vállalatok számára 2024. december 31-ig bejelentési kötelezettséget ír elő a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény (továbbiakban: „Minimumadó tv.”). Ezek azoknak a vállalatcsoportoknak a belföldi csoporttagjai, melyek csoportszintű konszolidált pénzügyi beszámolója szerinti bevétele meghaladja a 750 millió eurót a vizsgált adóévet megelőző négy adóév közül legalább kettőben.
A bejelentés elmulasztása, késedelmes teljesítése esetén 5 millió forintig terjedő mulasztási bírság kiszabására kerülhet sor.
A bejelentést évente szükséges benyújtani, a kiegészítő adókötelezettséggel érintett adóév kezdő napjától számított 12 hónapon belül a NAV által létrehozott GLOBE adatlapon. Az adózó be tudja jelenteni, hogy milyen adóalanyisággal rendelkezik és ki a végső anyavállalata. Árnyalja a képet, hogy választhat az adózó, hogy saját magára teszi meg a bejelentést, vagy mint kijelölt helyi szervezet, az összes magyarországi csoporttagra. Amennyiben a bejelentésre kötelezett csoporttag csak saját magára tölti ki a bejelentő lapot, úgy köteles nyilatkozni a vállalatcsoport kiegészítő adó-kötelezettséggel érintett belföldi csoporttagjainak számáról. Amennyiben az összes belföldi csoporttag nevében kijelölt helyi szervezet jár el, akkor az összes belföldi csoporttag adatait is tartalmazza a bejelentés. Minden egyes csoporttagot külön adatlapon kell feltüntetni. Minden egyes csoporttagra, a végső anyavállalatot is beleértve lehet nyilatkozni, hogy nyújt-e be adatszolgáltatást és/vagy kiegészítő adóbevallást. Ezek a mezők egyelőre nem kötelezőek, mert sok vállalat még nem tudja ki lesz a bevalló, illetve ki fogja majd az adatszolgáltatást benyújtani. Az adatlap természetesen nem csak a 2024-es adóévre készült, ezért van benne opció arra vonatkozóan, ha az adatok előző évről nem változnak, ilyenkor nem kell a teljes bejelentést megismételni. Amennyiben idő közben a multinacionális vállalatcsoport, illetve nagyméretű belföldi csoport kikerül a globális minimumadó hatálya alól, azt jelezni lehet az adatlapon.
Számos más ország élt a globális minimumadóval kapcsolatos bejelentés lehetőségével. A magyar bejelentő lap leginkább a németre hasonlít. Németországban az egyes cégek nyilatkoznak arról, hogy ki az anyavállalatuk és adnak-e be bevallást, illetve adatszolgáltatást. Az Egyesült Királyságban jelenleg azon dolgoznak, hogy a bejelentő lap, egyben kijelentő lap is legyen és fel lehessen tüntetni azt, ha az adózó kikerül a globális minimumadó hatálya alól. Franciaországban is minden évben nyilatkozni kell. Jelezni kell, ha valaki alanya, vagy ha már nem alanya a globális minimumadónak, illetve, hogy ki adja be a bevallást, továbbá az adatszolgáltatást. Belgium előre szaladt és a bejelentés alkalmával a teljes cégstruktúrát kérték jelenteni a multinacionális vállalatoktól. Ezeket az adatokat az adatszolgáltatás alkalmával másfél év múlva is megkapják, de jobbnak látták külön bekérni. Kanadában is van regisztráció. Vannak országok, akik nem látták szükségességét, hogy nyilatkoztassák a nagyvállalataikat. Ilyenek például Ausztria és Ausztrália. Ausztria esetében az országonkénti jelentés (CbCR) adataira támaszkodnak, Ausztráliában ezek a nagyvállalatok meghatározott kört alkotnak, akikről már így is kielégítő mennyiségű információval rendelkezik az adóhatóság, ezért nem látták szükségességét annak, hogy külön nyilatkoztassák őket.
A decemberben megjelenő Periodika című szaklapunkban az új bejelentési kötelezettségről részletes cikk fog megjelenni. Amennyiben pedig első kézből szeretne tájékozódni a nyomtatvány megfelelő kitöltéséről, illetve a jövő évi globális minimum adó változásokról, akkor jelentkezzen a SALDO Zrt. december 5-i Globális minimumadó Magyarországon című képzésére. Részletek és jelentkezés>>