A szakképzési hozzájárulási kötelezettség alapja 2021. január 1-jétől a kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (Szkt.) 106. §-a alapján.
Az Szkt. 105. § (3) bekezdése pedig arról rendelkezik, hogy nem keletkezik szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség azokban az esetekben, amikor a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény alapján a kötelezettet nem terheli adófizetési kötelezettség.
A hivatkozott jogszabályi hely alapján, továbbra sem keletkezik szakképzési hozzájárulási kötelezettség azokban az esetekben, amikor a munkáltató a kedvezményezett foglalkoztatáshoz kapcsolódóan 15,5%-os mértékű adókedvezmény érvényesítésére jogosult.
E szerint
- a munkaerőpiacra lépők esetében a foglalkoztatás első két évében a minimálbér mértékéig,
- a három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők foglalkoztatása első három évében a minimálbér mértékéig,
- a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása esetén a minimálbér kétszerese mértékéig,
- a kutatók foglalkoztatása esetén legfeljebb ötszázezer forint munkabérig
nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót, így a szakképzési hozzájárulást sem.
A szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezményeket már 2021. január hónapra a magasabb összegű minimálbér után, 167 400 forint után lehet igénybe venni a 21/2021. (I.28.) Korm. rendelet alapján. Ennek megfelelően a szakképzési hozzájárulási kötelezettség sem keletkezik 167 400 forintig azokban az esetekben, amikor a kötelezettet nem terheli szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség.