Az IMF figyelmeztetése hangsúlyozza, hogy a közelmúltban végrehajtott, egymást követő román adó- és járulékcsökkentési intézkedések – áfa, jövedéki adó, egészségügyi járulék – a GDP csaknem 2,5%-ának megfelelő költségvetési bevételkiesést eredményeztek a 2016-tól 2017-ig terjedő időszakban.
A leglátványosabb csökkentés a normál áfa kulcs mérséklésében jelentkezett, amit a 2015. első felében érvényes 24%-os rátáról, több lépcsőben igyekeztek „visszahozni” a pénzügyi válság előtti 19%-os szintre. Innen emelték 24%-ra 2010-ben, tértek vissza 2016-ban 20%-ra, majd 2017. január 1-jétől 19%-ra csökkentették.
A román kormány által 2018-ra tervezett további adócsökkentéseknek – újabb áfakulcs mérséklés, az áfa mentesség szabályainak kiterjesztése, illetve az szja-kulcsok reformja – szabna gátat a Valutaalap, mivel meglátása szerint ezek az intézkedések jelentős nyomást helyeznének a költségvetésre, elkerülhetetlenül növelve a hiányt.
Az IMF ajánlásként fogalmazta meg, hogy az adócsökkentés politikája helyett a román adóhatóság teljesítményének, a szervezet átláthatóságának, illetve az adóelkerülés elleni küzdelem hatákonyságának növelésére kellene fókuszálni. Tekintettel különösen arra a tényre, hogy az EU-ban Romániában a legnagyobb a beszedhető és a ténylegesen beszedett áfa közötti különbség, az ún. áfarés (VAT gap).
Érdekli a nemzetközi adózás?
Tanácsadás angol nyelven!
Kérjen ajánlatot a tanacsadas@saldo.hu e-mail címen!