SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

Munkavállalók év végi ajándékozásának adóvonzatai

adókötelezettség ajándék év végi juttatás nem pénzben adott juttatás

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

Tapasztalataink szerint sok vállalkozás már novemberben dönt arról, hogy év végén milyen nem pénzben adott juttatásban részesítse a munkavállalóit. Az ajándékozásra szánt költségek kalkulásánál a termék, szolgáltatás vagy utalvány beszerzési értékén túl fontos megvizsgálni azt is, hogy az egyes ajándékok átadásához milyen közteher fizetési kötelezettség kapcsolódik. Kiváltképp így van ez akkor, ha az év végi ajándékozással kapcsolatos költségekre egy előre meghatározott keretösszeg áll a vállalkozás rendelkezésére. Ennek okán az ajándékok kiválasztásánál döntő szempont lehet, hogy az ajándékok egyes típusaihoz milyen mértékű közteher fizetési kötelezettsége kapcsolódik a vállalkozásnak.

Röviden összefoglaljuk, hogy kizárólag kifizetői közteher megfizetése mellett milyen lehetőségei vannak a munkáltatóknak a dolgozók év végi ajándékozásával kapcsolatban.

A munkáltatónak adómentesen van lehetősége a minimálbér összegéig sportrendezvényre, illetve ugyancsak a minimálbér összegéig kulturális szolgáltatás igénybevételére jogosító belépőjegyeket, bérleteket ajándékozni (Szja tv. 1. számú melléklet 8.28. pont). A minimálbér összegét éves keretösszegnek kell tekinteni, így amennyiben a dolgozó ugyanazon kifizetőtől már e jogcímen részesült juttatásban, akkor a tárgyévben kapott juttatás értékével e keretösszeget csökkenteni kell.

Ilyen rendezvények lehetnek például a színház-, tánc-, cirkusz-, zeneművészeti előadások, koncertek, komoly és zeneművészeti előadások is. Fontos azonban felhívni a figyelmet, hogy sportrendezvényre illetve kulturális szolgáltatásra jogosító utalvány jogszabályi korlátozás miatt adómentesen nem adható.

A munkáltatónak kizárólag munkáltatói közteher megfizetése mellett lehetősége van csekély értékű ajándékot (Szja tv. 70. § (6) bekezdés a) pont) adni a munkavállalóinak. A csekély értékű ajándék személyenként évi egy alkalommal, a minimálbér 10 százalékáig (14.900 Ft) adható, mely után a munkáltatónak a juttatás szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után 15 százalék jövedelemadó és 17,5 százalék szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége keletkezik.

Csekély értékű ajándék termékre vagy szolgáltatásra beváltható utalvány formájában is nyújtható, pénz formájában nem adható. A csekély értékű ajándék adózását az átadás körülményei nem befolyásolják, így annak átadására egy rendezvény keretén belül vagy egyéb más módon is sor kerülhet.

Az évente egy alkalommal átadott csekély értékű ajándékot juttatónként (munkáltatóként) kell figyelni, vagyis amennyiben a munkavállaló a tárgyévben a korábbi munkáltatótól is kapott csekély értékű ajándékot, azt a jelenlegi munkáltatónál nem kell figyelembe vennie.

Amennyiben a munkavállalónak átadott ajándék értéke a minimálbér 10 százalékát meghaladja, akkor az ajándék szokásos piaci értékét a munkavállaló nem önálló tevékenységéből származó jövedelmének kell tekinteni, feltéve, hogy annak juttatása nem adómentes.

A munkáltatónak lehetősége van munkáltatói közteher fizetése mellett év végi rendezvény keretében is ajándéktárgy juttatására, feltéve, hogy az ajándéktárgy szokásos piaci értéke nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát (37.250 Ft).

Amennyiben az év végi rendezvény keretében a munkavállalóknak ajándéktárgyat juttatnak, akkor a munkáltatónak a juttatás szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után 15 százalék szja és 17,5 százalék szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége keletkezik, feltéve, hogy a juttatás értéke személyenként a minimálbér 25 %-át nem haladja meg.

Ezen ajándéktárgy juttatására egy évben több alkalommal is sor kerülhet, így az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó közterhek megfizetése mellett a munkavállalók abban az esetben is kaphatnak az év végi rendezvényen ajándékot, ha egy korábbi rendezvényen már a minimálbér 25 százalékát meg nem haladó mértékű ajándék juttatásban részesültek.

Amennyiben az év végi rendezvényen átadott ajándéktárgy szokásos piaci értéke a minimálbér 25 százalékát meghaladja, akkor az ajándéktárgy értéke (fő szabály szerint) a munkavállaló nem önálló tevékenységből származó jövedelmének minősül.

A felsorolt ajándékok átadását személyenként dokumentálni szükséges, mivel így biztosítható, hogy a tárgyévben a jogszabályi összegkorlátokat nem meghaladó mértékű juttatásban részesült a munkavállaló.

2019-11-12

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!