SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

A szakképzésben résztvevő gyakorlati képzőket érintő kedvező évközi változások

adómentes juttatás adótanácsadás szakképzési hozzájárulás szakképzési normatíva

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

Magyarország 2017. évi központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvény módosításáról szóló 2017. évi LXXXVI. törvény 8. §-a 2017. január 1-re visszamenőleges hatállyal léptette életbe a szakképzési alapnormatíva mértékének a változását. A szakképzési alapnormatíva  453 000 Ft/fő/év helyett 480 000 Ft/fő/év mértékre változott, melyet 2017. január 1-től lehet alkalmazni.

Mint az érintett gyakorlati képző gazdálkodó szervezetek előtt ismert, a szakképzésben résztvevők a szakképzési hozzájárulási kötelezettségükkel szemben különböző csökkentő tételeket vehetnek figyelembe, melynek alapja a szakképzési alapnormatíva. Mely csökkentő tételeket érint a költségvetési törvény módosítása kapcsán megváltozott alapnormatíva.

Az a hozzájárulásra kötelezett, aki a szakképző iskola tanulójával kötött tanulószerződés alapján folytatott gyakorlati képzés szervezésével tesz eleget hozzájárulási kötelezettségének, éves bruttó kötelezettségét tanulónként az alapnormatíva és a 280/2011. (VIII. 28.) Korm. rendelet mellékleteiben található szakképesítéshez tartozó szakképesítésenkénti súlyszorzó szorzata alapján megállapított csökkentő tétellel csökkentheti.

 Mit jelent a változás például  egy autószerelő szakmát tanuló esetében?

A  csökkentő tétel nappali rendszerű iskolai oktatás és a nappali oktatás munkarendje szerint folyó felnőttoktatás esetében 580 000 Ft/év alapnormatíva X 1,2524 súlyszorzó = 601 152 Ft/év (50 096 Ft/hó), szemben a korábbi 453 000Ft/év X 1,2524 súlyszorzó = 567 337 Ft/év (47 278 Ft/hó).

Esti oktatás munkarendje szerint folyó felnőttoktatás esetében a fentiek 60%-a, levelező oktatás munkarendje szerint folyó felnőttoktatás esetében a 20%-a érvényesíthető csökkentő tételként.

Az alapnormatíva változása következtében az oktatói kiegészítő csökkentő tétel is változott 95 130 Ft/fő/év-ről 100 800 Ft/fő /év mértékre, azaz havonta 7 928 Ft/fő csökkentő tétel helyett 8 400 Ft/fő csökkentő tétel érvényesíthető.

A tanműhely-fenntartási kiegészítő csökkentő tétel mértéke tanulónként 113 250 Ft/év összegről 120 000 Ft/év összegre módosult, havonta 9 438 Ft/fő csökkentő tétel helyett 10 000 Ft/fő csökkentő tétel érvényesíthető a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel szemben.

Természetesen az alapnormatíva változása az éves elszámolású beruházási kiegészítő csökkentő tétel mértékét is befolyásolja.

Ha a gyakorlati képző gazdálkodó szervezet a tanulók szorgalmi időszakot követő egybefüggő szakmai gyakorlatát biztosítja, a tanulók által teljesített gyakorlati napok után igénybe vehető csökkentő tétel mértékét is befolyásolja az alapnormatíva változás. A szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel szemben érvényesíthető csökkentő tétel ugyanis az alapnormatíva 130-cal történő osztásával kerül meghatározásra, így az egy gyakorlati napra érvényesíthető csökkentő tétel mértéke 3 485 Ft/nap helyett 3 692 Ft/nap.

Ha a gazdálkodó szervezet államilag támogatott létszám tekintetében gyakorlatigényes alapképzési szak vagy duális képzés keretében biztosítja a hallgatók szakmai gyakorlatát, szakképzési hozzájárulási kötelezettségével szemben a teljesített gyakorlati napokra érvényesíthető csökkentő tétel mértéke is változott az alapnormatíva változása következtében. Gyakorlatigényes alapképzési szak esetén a teljesített gyakorlati napokra érvényesíthető csökkentő tétel mértéke 4 530 Ft/gyakorlati nap helyett, 4 800 Ft/gyakorlati napra változott.

Duális képzés esetén a csökkentő tétel mértéke szociális és gazdaságtudomámyok képzési területen 6 400 Ft/gyakorlati nap, műszaki, informatikai, agrár és természettudomány képzési területen 8 571 Ft/ gyakorlati nap.

Miután a jogszabályi változás 2017. január 1-re visszamenőleges hatállyal rendelkezik a szakképzési alapnormatíva változásáról, a megemelkedett csökkentő tételeket  a 1708-as szakképzési hozzájárulási kötelezettség előlegbevallásai tekintetében önellenőrzéssel érvényesíteni lehet.  Arra is lehetőség van, hogy a szakképzési alapnormatíva változását az éves elszámolási kötelezettségnél vegyék figyelembe a gyakorlati képzők.

Másik pozitív változást eredményez a gyakorlati képzők tekintetében, az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi LXXVII. törvény  9. §-a által a személyi jövedelemadó törvény 1. számú mellékletébe beiktatott  új, 4.37. pont. E pont szerint a szakképzésről szóló törvény és az iskolai rendszerű szakképzésben részt vevő tanulók juttatásairól szóló miniszteri rendelet alapján a szakképző iskolai tanulónak gyakorlati képzésük ideje alatt kötelezően biztosított vagy a gyakorlati képzést végző szervezet által saját döntése alapján biztosított nem pénzbeli juttatások adómentes juttatásnak minősülnek, visszamenőleg 2017. január 1-től. A szakképzési törvény  68. §-a és a 4/2002. (II. 26.) OM rendelet ugyanis a gyakorlati képzők számára kötelezővé teszi többek között a tanulók számára az étkezés biztosítását. A gyakorlati napokra kötelezően juttatott természetbeni étkezést 2017. január 1-től a gyakorlati képzők egyes meghatározott juttatásként, 43,66%-os közteherrel tudták biztosítani. A jogszabályváltozás következtében a 2017. január 1-től megfizetett, étkezést terhelő adókötelezettséget a gyakorlati képzők önellenőrzéssel visszaigényelhetik.

 

Adózási, számviteli kérdésre keresi a választ?

Szakértőink készséggel állnak rendelkezésére.

Ön még nem SALDO tag?

Kösse meg átalánydíjas szerződését most!

 

 

2017-07-04

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!