SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

Tanévkezdési támogatás juttatása

adókötelezettség ajándék iskolakezdési támogatás

Figyelem, ez a cikk több mint egy éve nem frissült!

A munkáltatók többsége a korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is tanévkezdési támogatásban részesíti a gyermeket nevelő munkavállalóit.

A tanévkezdési támogatásnak kötött formája nincs, így a munkáltató saját döntésétől függően pénzben vagy utalvány formájában is juttathatja a támogatást. Továbbá lehetőség van arra is, hogy a tanévkezdéshez szükséges felszereléseket a vállalkozás nevére szóló számla ellenében juttassa a munkavállalóinak.

E juttatási jogcímre az Szja tv.-ben már nincs külön rendelkezés, így a tanévkezdési támogatás adókötelezettségének meghatározására az általános szabályok alkalmazandóak. Az adókötelezettség megítélése változhat a juttatás formájától.

  1. Amennyiben a munkáltató munkavállalójának a gyermekeire tekintettel tanévkezdési támogatást nyújt, akkor a magánszemély által megszerzett jövedelem fő szabály szerint a munkavállaló más nem önálló tevékenységéből származó jövedelmének minősül függetlenül attól, hogy azt a munkáltató milyen formában és értékben juttatja.

  2. A tanévkezdési támogatás csekély értékű ajándékként is juttatható, személyenként a minimálbér 10 %-százalékáig (16.100 Ft), mely után a munkáltatónak a juttatás szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után 15 százalék jövedelemadó és 15,5 százalék szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége keletkezik (Szja tv. 70. § (6) bekezdés a) pont). Csekély értékű ajándékként pénz nem adható.
    Amennyiben a magánszemély 2020. évben már csekély értékű ajándékban részesült, akkor a juttatás értéke az Szja tv. 2. § (6) bekezdése alapján a munkavállaló más nem önálló tevékenységéből származó jövedelmének minősül. Csekély értékű ajándékként tanévkezdési támogatás nem csak munkavállalónak, hanem közvetlenül a munkavállalók gyermekeinek is juttatható. Ebben az esetben a juttatásban részesülő személynek a gyerek tekinthető, így gyerekenként 16.100 Ft összeghatárig adható a tanévkezdési támogatás. A juttatásban részsülő magánszemélynek jövedelemadó bevallási és közteher fizetési kötelezettsége nem keletkezik.

  3. Lehetőség van arra is, hogy közhasznú egyesület, alapítvány, közalapítvány, annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban tanévkezdési támogatást juttasson az iskoláskorú gyermekek szüleinek. Azonos feltételekkel adhat támogatást a szakszervezet is. Amennyiben az előzőekben felsorolt szervezetek nem pénzben adott juttatás formájában biztosítják a tanévkezdési támogatást, akkor a juttatás értéke összeghatártól függetlenül adómentes. Pénzben történő támogatás esetén adómentesen, a minimálbér 50 százalékáig (80.500 Ft) nyújtható támogatás az Szja tv. 1. számú melléklet 3.3-3.4 pontjai szerint.

A munkáltató dönthet úgy is, hogy a munkáltatónál dolgozó mindkét szülőnek ad tanévkezdési támogatást ugyanazon gyermekre tekintettel. A juttatás adózására nincs hatással az a tény, hogy egy gyerekre tekintettel mindkét szülő részesül tanévkezdési támogatásban. Továbbá adójogilag annak sincs jelentősége, hogy a gyermek köznevelési vagy felsőoktatási intézményben folytatja tanulmányait, és e gyermekre tekintettel történik a tanévkezdési támogatás juttatása. Ezekben az esetekben is a fent leírt 1-3 pont szerint kell a juttatás adókötelezettségét elbírálni.

2020-08-31

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a SALDO hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!