Az idei év Periodika Extra 2024/1. számát követően megjelent a Periodika Extra 2024/2. száma!
Többek között a lapszámban helyet kapott ez a nagyon aktuális és izgalmas téma dr. Palotay Pálma tollából.
Az Európai Parlament elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt.
„Végre megvan a világ első kötelező erejű jogszabálya a mesterséges intelligenciáról, amely csökkenti a kockázatokat, lehetőségeket teremt, küzd a diszkrimináció ellen és átláthatóságot teremt. A Parlamentnek köszönhetően az elfogadhatatlan mesterséges intelligencia gyakorlatokat a jogszabály betiltja Európában, a munkavállalók és a polgárok jogai pedig védelmet élveznek. A mesterséges intelligencia hivatal hamarosan feláll, hogy támogassa a vállalatokat abban, hogy még a szabályok hatályba lépése előtt elkezdjék betartani azokat. Biztosítottuk, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztésének középpontjában az ember és az európai értékek álljanak.” Brando Benifei (S&D, Olaszország) társjelentéstevő
Fenti sorok olvashatóak az Európai Parlament sajtóközleményében, tekintettel arra, hogy 2024. március 13-án az Európai Parlament elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt. https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0138_HU.pdf
A jogszabály célja a magas kockázatú mesterséges intelligencia (a továbbiakban: MI) szabályozása az alapvető jogok, a demokrácia, a jogállamiság és a környezeti fenntarthatóság védelme érdekében. Mindemellett ösztönzi az innovációt, és elősegíti Európa vezető szerepének kialakítását az MI területén.
A Rendelet egyrészt javítani igyekszik a belső piac működését azáltal, hogy egységes jogi keretet állapít meg, különösen a mesterségesintelligencia-rendszereknek (MI rendszerek) az uniós értékekkel összhangban történő, Unión belüli fejlesztésére, forgalomba hozatalára, üzembe helyezésére és használatára vonatkozóan.
Másrészt törekszik arra, hogy előmozdítsa az emberközpontú és megbízható mesterséges intelligencia (MI) elterjedését, miközben biztosítja az Unióban az egészség, a biztonság és az Európai Unió Alapjogi Chartájában (a továbbiakban: Charta) rögzített alapvető jogoknak – többek között a demokráciának, a jogállamiságnak és a környezetvédelemnek – a magas szintű védelmét az MI-rendszerek káros hatásaival szemben.
Harmadrészt pedig céljai között szerepel az innováció támogatása úgy, hogy a Rendelet biztosítja a mesterséges intelligencián alapuló áruk és szolgáltatások határokon átnyúló szabad mozgását, ezáltal megakadályozva a tagállamokat abban, hogy korlátozásokat vezessenek be az MI-rendszerek fejlesztésére, piaci értékesítésére és használatára vonatkozóan, kivéve, ha ezt ez a Rendelet kifejezetten engedélyezi.
Tiltott alkalmazásnak minősülnek az olyan MI alkalmazások, amelyek sérthetik az uniós polgárok jogait.
Így többek között tilos az olyan MI-rendszerek forgalomba hozatala, üzembe helyezése vagy használata, amelyek célja vagy hatása az emberi magatartás jelentős mértékű olyan torzítása, amely valószínűsíthetően jelentős károkkal jár, és azon belül is mindenekelőtt a testi vagy lelki egészségre. Tilos az érzékeny személyes adatokon (pl. politikai, vallási, filozófiai meggyőződés, szexuális irányultság stb.) alapuló biometrikus kategorizálás vagy az arcfelismerő adatbázisok létrehozása olyan arcképek felhasználásával, amelyeket az internetről vagy zártláncú televíziós hálózatok felvételeiből nem célirányosan válogatnak le; tilos az oktatási intézményekben és a munkahelyen gépi érzelemfelismerő rendszerek alkalmazása, szociális pontozás a szociális viselkedés vagy személyes jellemzők alapján; tilos az olyan MI-rendszer alkalmazása, amely képes manipulálni az emberi viselkedést, így megkerülve a szabad akaratot. A mesterséges intelligencián alapuló manipulatív technikák felhasználhatók arra, hogy nem kívánt magatartásformákra vegyék rá az embereket, vagy megtévesszék őket.
A cikk további tartalma Periodika előfizetéshez, vagy SALDO tagsághoz kötött. Váljon Ön is előfizetővé vagy SALDO taggá és használja ki a tagság által nyújtott szakmai támogatást!