SALDO Zrt. logo
Cikkek, hírek

„De nehéz az iskolatáska…” vagy mégsem?

iskolakezdési támogatás szja tv.

Az iskolakezdési támogatás tipikus formái és azok adókötelezettsége


Lassan vége a nyárnak és újra becsengetnek az iskolákban. A tanévkezdés jelentős anyagi terhet ró a családok többségére, ezért ilyenkor jól jön a segítség minden család számára. Ma már egyre több munkáltató gondol arra, hogy valamilyen módon támogassa dolgozói iskolakezdését. Az iskolakezdési támogatás módjára és összegére vonatkozóan nincs jogszabályi előírás a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (továbbiakban: Szja tv.), így a munkáltató dönti el, hogy az iskolakezdési támogatást milyen értékben és formában (pénzben, természetben vagy utalványként) biztosítja. A juttatási paletta széles és az adózási szabályok is igen eltérőek lehetnek a juttatás formájától, összegétől függően.

1. Iskolakezdési támogatás pénzbeli támogatásként

Amennyiben a munkáltató úgy dönt, hogy pénzben támogatja munkavállalóit, úgy a támogatás teljes összege a munkavállalók összevonás alá eső, nem önálló tevékenységből származó jövedelmeként lesz adóköteles. Ilyenkor a munkáltatónak a kifizetésből le kell vonnia a 15% személyi jövedelemadót és a 18,5% társadalombiztosítási járulékot, továbbá a támogatás után meg kell fizetnie a 13 % szociális hozzájárulási adót.
Ha a munkáltató mindenképpen pénzt szeretne adni, akkor érdemes megfontolnia, hogy a támogatást a munkavállaló gyermeke számára fizessék ki, ilyenkor ugyanis „több pénz maradhat” az adott családnál. A jövedelem a gyermek egyéb jövedelmének minősül és mivel a gyermek nem áll biztosítási jogviszonyban a kifizetővel, ezért ilyenkor csak a 15% személyi jövedelemadót kell levonnia a juttatónak a kifizetésből. A kifizetőnek 13% szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettsége ebben az esetben is fennáll.

2. Csekély értékű ajándék juttatása

Iskolakezdési támogatás adható csekély értékű ajándékként is. Iskolakezdéshez kapcsolódóan jellemző csekély értékű ajándék lehet például a tolltartó, ceruzák, füzetek, vagy a tornazsák. Mire kell figyelni ilyenkor az adózás tekintetében? Az évi három alkalommal adott, a minimálbér 10 százalékát (2024-ben 26.680 forintot) meg nem haladó értékű termék, szolgáltatás tekinthető csekély értékű ajándékként egyes meghatározott juttatásnak (Szja tv. 70.§ (6) bekezdés a) pontja, illetve (9) bekezdés a) pontja alapján). A csekély értékű ajándék egyes meghatározott juttatásként adóköteles, melynek megfelelően a juttatónak a juttatás értékének 1,18-szorosa után kell a 15% személyi jövedelemadót és 13% szociális hozzájárulási adót megfizetnie. Kiemelendő, hogy a juttatásokról a juttatónak nyilvántartást kell vezetnie, melyből ki kell derüljön, hogy a juttató kinek a részére, milyen összegben és hány alkalommal juttat ajándékot. 
Mivel a juttatás nyújtásának nem feltétele a felek közötti jogviszony fennállása, ezért a csekély értékű ajándék adható a munkavállalónak és/vagy a gyerekeinek is. A csekély értékű ajándékra vonatkozó értékhatárt (26.680 forint) személyenként és alkalmanként külön kell vizsgálni és kezelni. A munkáltató dönthet úgy is, hogy egy egységes ajándékcsomagot ad munkavállalóinak. Ajándékcsomag esetén a csomagban található termékek értékét össze kell számítani és az együttes értéket kell az összeghatár számításához alapul venni.

3. Csekély értékű ajándék utalvány formájában

Az iskolakezdés költségeinek csökkentése érdekében a munkáltató adhat csekély értékű ajándékként vásárlási utalványt is. Utalvány juttatása esetén a 2) pontban ismertetett feltételeken túl figyelemmel kell lenni arra is, hogy az csak akkor minősülhet egyes meghatározott juttatásnak, ha megállapítható, hogy az utalvány mely termékre, szolgáltatásra, vagy milyen termék- vagy szolgáltatáskörben használható fel, továbbá, hogy az utalvány ne legyen visszaváltható (Szja tv. 69. § (3) bekezdése alapján). Ha a feltételek teljesülnek, akkor a munkáltatónak az utalvány értékének 1,18-szorosa után kell megfizetnie a 15% személyi jövedelemadót és 13% szociális hozzájárulási adót.
Mint látható, az utalvány egyes meghatározott juttatásnak való minősülése szempontjából nem mindegy, hogy milyen utalványt ad a munkáltató dolgozóinak. Míg például a könyvutalvány, a ruházati vagy nyelvoktatásra vonatkozó utalvány megfelel a fenti feltételeknek, addig egy hipermarket áruházban bármire beváltható utalvány már nem. Ez utóbbi esetben az utalvány formájában adott juttatás a magánszemély jogviszony szerint adózó, összevont adóalap részét képező jövedelmeként lesz adóköteles az 1) pontban leírtakhoz hasonlóan.

4. Iskolakezdéshez kapcsolódó rendezvény

A munkáltatónak a fentiek mellett arra is van lehetősége, hogy szabadidős rendezvény keretében (például nyárbúcsúztató családi nap során) adjon a munkavállalóknak, illetve gyermekeinek (a rendezvény résztvevőinek) a minimálbér 25 százalékát (2024-ben 66.700 forintot) meg nem haladó értékű ajándékot (Szja tv. 70. § (6) bekezdés b) pontja alapján). Fontos, hogy a rendezvény keretében átadott juttatás ebben az esetben kizárólag ajándéktárgy lehet (például tanszerek, füzetek, iskolatáska). Viszont készpénz, utalványok egyes meghatározott juttatásként ezen szabály alapján nem adhatóak. Ilyenkor a kifizetőnek a juttatás értékének 1,18-szorosa után 15% személyi jövedelemadó és 13% szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettsége keletkezik.

5. Adómentes juttatás

Sok esetben ma már az iskolás gyermekek számára is nélkülözhetetlen a számítógép használata, de előfordul, hogy a család nem engedheti meg ennek megvásárlását. Számukra lehet segítség az Szja tv. 1. számú mellékletének 7.11. pontjában meghatározott adómentes juttatás. E szerint a munkáltató adómentesen biztosíthat személyes, magáncélú használatra ingyenesen számítógép-használatot dolgozójának. A használat juttatása azt jelenti, hogy a tulajdonjog vagy a rendelkezési jog a munkáltatóéde a munkavállaló a számítógépet hazaviheti és magáncélra használhatja. Ebben az esetben a juttatás után adó, járulék- és szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség nem merülhet fel.

 

Szeretné tudni milyen feltételekkel adhat juttatásokat a munkaadó munkavállalójának? Jelentkezzen Adótanácsadó hatósági képzésünkre! Részletek és jelentkezés>>

2024-08-07

Adótanácsadásra van szüksége? Cége nehezen boldogul a számviteli,
munkaügyi problémákkal? Kérjen tőlünk személyre szabott ajánlatot!

Releváns cikkek

Összes olvasása

Iratkozzon fel a Saldo hírlevelére
és mi naprakészen tartjuk adóügyekben!